oliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
Kolektory słoneczne pomogą nam w pozyskiwaniu
Każdy z nas na jakimś etapie życia zorientował się, że stan środowiska naturalnego nie jest najlepszy, a co gorsza - to my, ludzie, mamy destrukcyjny wpływ na naturę. W mediach możemy natomiast usłyszeć, że jeśli nie zawrócimy z drogi trucia i niszczenia przyrody, to już za kilka lat Ziemia znajdzie się w punkcie krytycznym, z którego nie będzie odwrotu. Co to oznacza bezpośrednio dla nas? Otóż mniej więcej to, że przyszłe pokolenia będą żyły na świecie co chwila nawiedzanym przez ekstremalne kataklizmy. Jeśli tego nie chcemy, to możemy zacząć przeciwdziałać tym drastycznym zmianom już teraz, i to na swoim własnym podwórku! Nie musimy nawet robić zbyt wiele, wystarczy, że w kręgu naszych zainteresowań znajdzie się fotowoltaika. Termin zdecydowanie nie jest nowy, jednak nabierający aktualnie zupełnie nowego znaczenia. Energia odnawialna jest tym, na co każdy z nas powinien obecnie postawić, chcąc chronić planetę przed gwałtownymi zmianami klimatu i nie tylko. Kolektory słoneczne pomogą nam w pozyskiwaniu energii słonecznej, którą zamienią na prąd, dzięki czemu przysłużymy się pozytywnie Ziemi.
Popularność kolektorów słonecznych
Bardzo często wydaje nam się, że nasze działania nie są w stanie w żaden sposób pomóc Matce Naturze. W końcu jesteśmy tylko jednym, małym trybikiem, i nie ma większego znaczenia, czy przemieszczamy się swoim własnym autem, czy też środkami komunikacji miejskiej lub rowerem. Błąd w takim myśleniu polega jednak na tym, że wszyscy tak myślimy! Dlatego też nikt z nas nie rezygnuje z robienia tej, i wielu innych rzeczy, które mają niezwykle realny wpływ na kondycję naszej planety. Gdybyśmy jednak rozważyli wszelkie dostępne opcje, które umożliwiłyby nam życie z naturą za pan brat, to okazałoby się, że takich opcji jest całkiem sporo - choćby i fotowoltaika. Energia odnawialna, a wraz z nią i kolektory słoneczne, cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą. I bardzo słusznie! Dzięki temu ekologicznemu sposobowi na pozyskiwanie energii, jesteśmy w stanie mieć realny wpływ na stan przyrody, której zresztą częścią przecież sami jesteśmy! Zanim więc powiemy "nie" temu pomysłowi, warto byłoby nieco bardziej zgłębić temat i poznać wszelkie zalety energii odnawialnej.
Fotowoltaika
Fotowoltaika jest rozumiana jako bezpośrednia konwersja energii świetlnej, głównie ze światła słonecznego, na energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. Jest używany w podróżach kosmicznych od 1958 r., A później był również używany do zasilania poszczególnych urządzeń elektrycznych, takich jak kalkulatory kieszonkowe czy automaty parkingowe. Obecnie wytwarzanie energii podłączonej do sieci na powierzchniach dachowych i jako system otwartej przestrzeni jest zdecydowanie najważniejszym obszarem zastosowań zastępujących konwencjonalne elektrownie. Energia odnawialna jest wytwarzana przez takie urządzenia jak kolektory słoneczne, zamieniające energię słoneczną na elektryczną. Efekt fotoelektryczny ogniw słonecznych jest wykorzystywany do konwersji energii, które z kolei są połączone z tak zwanymi modułami słonecznymi. Wytworzoną energię elektryczną można wykorzystać bezpośrednio, wprowadzić do sieci energetycznej lub zmagazynować w akumulatorach. Przed podaniem do sieci prądu przemiennego generowane napięcie DC jest przetwarzane przez falownik. System modułów słonecznych i innych komponentów (falownik, linia energetyczna) nazywany jest systemem fotowoltaicznym.